Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda tvorby - svoboda urážet ?

16. 05. 2018 12:19:30
Nedávno se na mne obrátili přátelé z křesťanských kruhů. V Brně se má v rámci divadelního festivalu provozovat hra režiséra Olivera Frljiče Naše násilí, vaše násilí.... Rád bych se nad vším, co s hrou souvisí, zamyslel.

Dosud nikdy jsem nepsal o divadelním představení a nikdy jsem nestál na straně lidí, kteří by v rámci etiky, slušnosti a morálky žádali o to, aby divadelní představení neproběhlo. Když mne přátelé oslovili, nejprve jsem si obstaral záznam této hry a shlédl jej, aby mne nemohl nikdo dehonestovat, že protestuji a nevím ani, proti čemu (tímto způsobem se houfně vyjadřují zastánci daného spektáklu, včetně brněnského studia České televize.... ale pojďme od počátku.

Každý rok se v Brně koná divadelní festival Divadelní svět Brno pod záštitou Magistrátu města Brna a s dotací od Zastupitelstva města Brna. Nevybavím si, že by někdy kvůli jakékoli z představených inscenací vznikl problém. Letos však byl pozván režisér bosenského původu Oliver Frljič, který svými hrami zcela záměrně provokuje a uráží křesťanskou část společnosti. V jedné ze svých her nechá oběsit zesnulého papeže Jana Pavla II., v jiné je z genitálu herečky vytahována vlajka té které země, v níž je inscenace uváděna. Nu a ve hře Naše násilí, vaše násilí režisér Frljič nechá ukřižovaného Krista slézt z kříže a znásilnit muslimku. Proč? Proč tento atak na křesťanství jako takové? A proč je tento atak obhajován jako svoboda projevu autora, kdežto jakýkoli podobný atak, který by byl namířen např. proti islámu, by byl okamžitě stíhán a odsuzován i těmi, kteří se nyní zaklínají demokracií a svobodou umělecké tvorby? Nebo kdyby nějaká podobná hra útočila na naše LGBTQI spoluobčany, jistě by reakce byla okamžitá, ostrá a podle všeho i na bázi soudní. Ale u křesťanství jsou tyto ataky v pořádku? Není tedy v optice pohledu obhájců hry pana Frljiče něco divného, když srdnatě obhajují tento útok na křesťanství, kdežto sebemenší zmínky o islámu, islámském terorismu, našich občanech s mnoha sexuálními identitami a podobně jsou okamžitě ostře pranýřovány? Pochopitelně, že se vůči tomuto znevažování symbolu své víry ozvali křesťané a ve vší slušnosti požádali o stažení dané hry z repertoáru festivalu. Panu primátorovi bylo posláno několik veřejných i soukromých apelů- odezva byla nulová. Katolická církev odvolala svoji podporu této akci, kterou jinak vždy udělovala - a bylo to označeno za vydírání, za pokus o cenzuru umění, za napadení demokracie a svobody projevu umělce. Dokonce i muslimové, žijící v ČR se ozvali s výhradami vůči znevažování jednoho ze svých proroků, Ježíše.

Dalším momentem, nad nímž by bylo dobré se zamyslet, je způsob, jakým jsou podobné akce dotačně podporovány. Co jsou to vlastně dotace? Nemýlím -li se, ani stát, ani obec nemají vlastní peníze, z nichž by tyto a ostatní aktivity dotovaly (poskytly dotace). Tyto dotace jdou tedy z přerozdělených daňových výnosů a dá se tedy říci, že z daní každého z nás. Jak k tomu ovšem přijdu, že i z mých daní se dotuje představení, které uráží pro mne to nejpodstatnější, moji víru a její symboly? Je více možností a nechci do této problematiky nijak zabřednout, nejsem ekonomem. Ale za mne vidím tyto varianty. Každý by měl mít možnost určit, na co půjde alespoň nějaká část z jeho daní a také na co jistě nepůjde. A druhá možnost- přestat s dotacemi a nebo dotovat jen takové umění, které nebude urážet výrazné skupiny občanů této země. Ti, kdo urážet a provokovat chtějí a zaklínají se svobodou, nechť si takové představení vytvoří ve vlastním nákladu.

Včera, v úterý 15. května, jsme na veřejném zasedání Zastupitelstva města Brna přečetli petici Proti podněcování nenávisti ve hře "Naše násilí" v Brně a předali ji i se zhruba 6 000 podpisy panu primátorovi (jen mmch, petice pokračuje dále a na Petice24. com ji lze podepsat). Do té doby o petici ani o její signatáře média veřejné služby nejevila sebemenší zájem. Po předání petice se v podvečerním TV zpravodajství z Brna (Jihomoravský večerník na ČT 1 v 18 hodin) o ní zmínili, ale ne že by pozvali někoho ze signatářů, pozván byl jen ředitel Experimentálního divadla Brno, pod něž spadá i Divadlo na provázku, kde bude hra uvedena, aby ji obhájil. Veřejnoprávní a korektní média si jaksi neudělají ani chvíli času, aby pozvala obě strany a nechala je veřejně, před zraky diváků, vyjádřit své postoje.. Asi pro ně tím jediným správným postojem je urážení křesťanů. Potom je ovšem otázkou, zda takové médium je korektní, demokratické a veřejnoprávní, nedá -li možnost vyjádření oběma stranám, nýbrž jen jedné...

Uvidíme, co se v následujících dnech ještě stane. Za sebe osobně bych byl velmi, opravdu velmi rád, kdyby naši Radní města Brna tuto hru doporučili stáhnout z programu divadelního festivalu a nestavěli tím hráze mezi občany. My, křesťané, se potom, když vidíme, jak jsou povolovány urážky všeho, co je nám svaté- a tím i nás osobně - opravdu cítíme jako občané druhé či třetí kategorie.

Pokud se radní města Brna rozhodnou nestáhnout hru, je naší povinností se setkat dne 26. května v 18, 30 na Zelném trhu, kde při pokojné demonstraci dáme najevo svůj nesouhlas s danou inscenací a jejím vyzněním. Křesťané by neměli být bráni jako obyvatelé druhé kategorie v Brně. Naše demonstrace nebude politickou, ale jde nám opravdu o znevažování a urážení křesťanských symbolů.

Každý, kdo tohle s námi cítí stejně, je upřímně zván.

Autor: Igor Tesařík | středa 16.5.2018 12:19 | karma článku: 33.97 | přečteno: 994x


Další články blogera

Igor Tesařík

Prezidentská volba

Co se to děje s našim národem ? Proč tolik nesnášenlivosti, agresivity a vulgarity. Opravdu je to jen o osobách, z nichž jedna bude s nejvyšší pravděpodobností sedět 5 let na Hradě v pozici prezidenta ČR ? Nu, nemyslím si to ...

25.1.2018 v 11:09 | Karma článku: 19.14 | Přečteno: 485 | Diskuse

Igor Tesařík

Vztahy k sousedům

Vždycky jsem si vážil lidí, kteří dokázali stát za svým názorem, nenechali se udolat ani nátlakem, ani násilím či perzekucí. Sám jsem se snad k takovým snažil i řadit. I proto si nyní dvojnásob vážím přátel Poláků.

28.12.2017 v 12:40 | Karma článku: 20.21 | Přečteno: 432 | Diskuse

Igor Tesařík

Zamyšlení k 17. listopadu

Zítra se budou konat mnohé akce k výročí 17. listopadu, ať již směrované k roku 1939, nebo k roku 1989. Dovolte mi, abych se jako pamětník nad některými věcmi a jejich přesahem do současnosti zamyslel.

16.11.2017 v 13:35 | Karma článku: 22.09 | Přečteno: 537 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Sucho brzy rozdělí Evropu na dvě oblasti. Život v jedné z nich bude k nesnesení .........

Meteorologové dnes říkají,že žijeme v nejvlhčím období v dějinách Evropy. Sucho teprve přijde.Jen nevíme kdy a jak. Současné poměry se mohou zvrátit úplně obráceně,než jde plánovat. Sahara může být znovu zahradou světa.

21.5.2018 v 18:03 | Karma článku: 9.78 | Přečteno: 369 | Diskuse

Martin Kavka

Věřte elitám jak píší média, ale nacisté odsouzení v Norimberku měli průměrné IQ 128

V době, kdy je v médiích neustále předhazováno jako volí vzdělaní lidé, jaký mají názor politické, vědecké a jiné elity, není špatné se podívat do minulosti. Třeba té nacistické.

21.5.2018 v 15:36 | Karma článku: 35.94 | Přečteno: 1076 | Diskuse

Bedřich Dvořák

A co ti naši nevěřící Tomášové ?

Vatikán vyzval k větší regulaci trhů a finančních systémů. Tvrdí, že ekonomické krize ukázaly, že se nemohou řídit samy a potřebují silnou injekci morálky a etiky. Kdy konečně pochopíme,že současný bankovní systém je amorální ?

20.5.2018 v 11:35 | Karma článku: 8.48 | Přečteno: 409 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Stand by me - nejen na svatbě v Londýně

Tuto skladbu zpívalo již mnoho lidí a dnes zazněla na Královské svatbě v Londýně. Atmosféra tam je jistě krásná a mohla by pomoci k dalšímu rozvoji nového myšlení lidí na celém světě. Jde jen o úpřimný přístup k jiným lidem .

19.5.2018 v 13:51 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 237 | Diskuse

Martin Kavka

Snaha vyhovět muslimům je u některých Němců až směšná

Na pozadí islámského svátku Ramadán, o kterém se mnozí dozví z médií pomalu více než o Vánocích či Velikonocích občas propukne debata, zda Ramadán patří mezi evropské tradice. No nepatří, je to arabsko-islámská tradice.

19.5.2018 v 13:15 | Karma článku: 43.27 | Přečteno: 2552 | Diskuse
Počet článků 11 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 688

Jsem obyčejný občan, který má dlouhodobý zájem o dění kolem sebe a ve světě. Své dojmy vyjadřuji jasně a slušně a doufám, že bych mohl někdy otevřít nový úhel pohledu i vám, čtenářům. Doufám, že se to povede.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.